Draw Bar Revizyonu

Draw bar: Yatay ve dikey işleme merkezlerinde bulunan spindle ünitelerindeki takım tutma sistemlerinin durumu direk olarak işleme kalitesine etki etmektedir ayrıca güvenlik açısından da düzgün çalışmayan takım tutma sistemleri ciddi riskler oluşturmaktadır

spindle ünitesindeki takım tutma sisteminin (marka ve modele göre değişkenlik gösterebilir)belirli bir kuvvet ile takımı tutması gerekir.Takım tutma kuvveti(Kilonewton) cinsinden ifade edilmektedir.

İşleme merkezlerinde bu kuvvetin oluşması için spindle (iş mili) içerisinde draw bar ünitesi bulunur. Draw bar tutucu üzerindeki pullstud yardımı ile takımı spindle ünitesinde tutar. Draw bar ünitesi resimde de görüldüğü gibi özel üretilmiş yaylardan, bu yayların konumlandırıldığı özel bir milden ve pens’ten oluşur.

Bu ekipmanlar içerisinde çalışma şartlarına bağlı deforme olmakta ve yıpranabilmektedir,harici(su girme paslanma ve korozyon) etkenlerde bu yıpranmayı hızlandırabilir.

Zaman içerisinde deforme olan sistem özelliğini kaybeder ve işleme merkezlerinin spindle takım tutma kuvveti düşer,bu durum işleme hassasiyetinin düşmesine ve ciddi güvenlik risklerinin oluşmasına yol açar.

Cnc teknik servis hizmeti veren firmamız makinelerin draw bar ünitelerini özel ölçüm aletleri ile kontol eder ve oluşan deformasyonlar tespit edilir.Cnc teknik servis ekibi tarafından tespit edilen değerler makine standartlarının altında ise draw bar revizyon işlemi yapılır.Yapılan işlemde draw bar sökülerek tamir merkezimize getirilir.

Tamir merkezimizde draw bar öncelikle cnc teknik servis ekibi tarafından  üniteyi oluşturan parçalara ayrılır.Teknik servis tarafından revizyonu ve kontrolleri tamamlanan draw bar ünitesinin makineye montajı yapılır.

Cnc tezgahlarınızın en hassas parçalarından biri olan iş milinin hatasız çalışması içerisindeki draw barın işleme performansına oldukça bağlıdır. Eğer cnc tezgahınızdaki spindle içerisinde yer alan draw bar düzgün çalışmıyorsa, bu sorun zaman içerisinde başka spindle hatalarına da sebebiyet verecektir. Draw bar iş mili içerisinde kırılmalara dahi yol açabilecektir. Fener milinde sorun yaşanması durumunda draw barın da mutlaka kontrol edilmesi gerekmektedir. Nanotech teknik servis ekibi, her marka ve model iş mili ve draw bar revizyonu hizmeti sunmaktadır.

Draw barın amacı spindle içerisindeki takım tutucuları belli bir kuvvetle iş mili ünitesinde tutmaktır. Draw bar bu takım tutucu üzerindeki kavrama kabiliyetini yitirdiğinde, cnc tezgâhında sorun yaşanmaya başlar. Eğer spindle içerisinde bir aşındırma oluşturduysa bu kolaylıkla tespit edilebilecektir. İş milinin yüzeyindeki pürüzleşme hemen fark edilir. Cnc makinalarında iş milindeki sürtünme hataları genellikle draw bardan kaynaklanmaktadır.

Draw bar revizyonunda, hataları tespit edebilmek ve düzgün çalışıp çalışmadığını kontrol edebilmek amacıyla tutma kuvvetini test ederek ölçmek gerekmektedir. Nanotech’in alanında donanımlı ve yeterli bilgiye sahip teknik ekibi, endüstrideki en kapsamlı test prosedürlerini uygulayarak draw bar üzerindeki arızaları tespit edebilecektir. Draw bar üzerindeki küçük bir problem tespit edilmediği sürece zamanla makinanızda daha çok hasar ve maliyete neden olabileceği gibi üretimde zaman kaybına da neden olabilecektir.

Draw barın tutma kuvvetinin periyodik olarak muayene edilmesi, ilerde daha büyük problem yaşanmasını önleyecektir. Draw barın tutma kuvvetinin üç aylık periyotlarla ölçülmesi ve draw bar düzeneğinin incelenmesi, makinanızın ve iş milinizin sağlıklı çalışması için önerilmektedir. Draw barın denetlenmesi ve gerektiğinde draw bar revizyonuna gidilmesi iş milinin ömrünü uzatacaktır. Nanotech, draw bar tutma kuvveti testlerinin yanı sıra draw bar revizyonu ve spindle revizyonu hizmetleri de sunmaktadır. Teknik servis, draw bar testlerini yaparken ve üniteleri kontrol ederken özel ekipmanlar kullanmaktadır.

DMCA.com Protection Status   Google, bu sitenin trafiğini analiz etmek için çerezler gönderir. Sitemizi kullanmanızla ilgili bilgiler Google ile bu amaç için paylaşılır.   Ayrıntıları inceleyin